wtorek, 11 grudnia 2012

Wojna odarta z legendy


Wszystkie filmy wojenne powinny wyglądać jak "Obława", może już nikt nigdy nie pomyślałby, że wojna to dobre rozwiązanie. Życie bohaterów filmu Krzyształowicza jest odarte z godności i nadziei, mogą tylko czekać na tytułową obławę i starać się przetrwać. Zdrada jest tylko jedną ze strategii. Tu nie ma jasnych podziałów na dobrych i złych, nie dostajemy z góry wytyczonej granicy pomiędzy katem a ofiarą.

Kapral "Wydra" (w tej roli znów doskonały Marcin Dorociński) jest akowskim egzekutorem, jego niemal beznamiętnie wykonywanym zadaniem jest egzekwowanie wyroków śmierci na osobach współpracujących z Niemcami. Wraz z całym partyzanckim oddziałem porucznika "Maka" (Andrzej Zieliński) ukrywa się w lasach gdzieś na południu Polski. W oko wpadła mu młoda sanitariuszka "Pestka" (w tej roli świetnie sobie radzi Weronika Rosati). Jego kolega ze szkoły Henryk Kondolewicz znalazł się po drugiej stronie barykady. Jest donosicielem. Wiele czytałam w gazetach o tym, jak dobrze Maciej Stuhr radzi sobie w roli czarnego charakteru. Ale Henryk nie jest jednoznacznie zły, to za proste rozwiązanie jak na ten film. Jak sam o sobie mówi, jest po prostu za miękki. W czasach pokoju byłby pewnie zwykłym konformistą, w wojennych odgrywa rolę zdrajcy. To nie jedyna zdrada w tym filmie, inne są jeszcze trudniejsze do ocenienia, bo kryją się za nimi prawdziwe jednostkowe dramaty.

Krzyształowicz opowiada nam tę historię w sposób nielinearny i niechronologiczny, co moim zdaniem stanowi siłę tego filmu. Z każdą minutą odkrywamy kolejne aspekty przedstawionych wydarzeń, które każą nam zmieniać oceny wystawione bohaterom. Sama historia opowiedziana jest w sposób iście naturalistyczny, partyzanci posługują się niewybrednym językiem, a śmierć nie jest ani lekka, ani wzniosła. Momentami można wręcz wyczuć trupi odór. Jedyne czego o tym filmie nie mogę powiedzieć, to że jest kontrowersyjny. Reżyser nikogo tu o nic nie oskarża, przypomina po prostu, że wojenna zawierucha odziera z człowieczeństwa wszystkich, którzy w nią wpadną. Nawet jeśli nie ulegną i pozostaną wierni swoim wartościom, zło które widzieli, zmieni ich na zawsze.

źródło: filmweb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz