wtorek, 31 marca 2015

Warszawa kinomaniaka

Stolice to świetnie miejsce dla wszystkich kinomaniaków, przeglądów i festiwali jest tyle, że czasem można o niektórych zapomnieć. To lista tylko tych najważniejszych i moich ulubionych, jeśli jakiś pominęłam, a uważacie, że koniecznie powinien się tu znaleźć, dajcie znać.

Tydzień Kina Hiszpańskiego
termin: marzec


Tegoroczny mamy już za sobą. Twórcy zwykle skupiają się na największych hitach hiszpańskiego kina z ostatniego roku. Rzecz zwykle ma miejsce w Kinie Muranów lub Kinie Luna. 


Cinema Italia Oggi
termin: marzec


Tegoroczny przegląd nowego kina włoskiego zakończył się wczoraj. Co roku organizuje go Włoski Instytut Kultury we współpracy z Kinem Muranów. Poza najnowszą włoską kinematografią w repertuarze zwykle można też znaleźć jeden lub dwa kultowe filmy klasycznych reżyserów z Półwyspu  Apenińskiego. 

Wiosna Filmów
termin: 10-19 kwietnia


Ten festiwal ma już ponaddwudziestoletnią tradycję. Poświęcony jest najgłośniejszym i nagradzanym w poprzednim roku filmom z całego świata. W tym roku w repertuarze znalazły się między innymi Birdman, Dzikie historie, Timbuktu czy Lewiatan. Projekcje odbywają się w Kinie Praha. 


Festiwal Filmów Afrykańskich "AfryKamera"
termin: 21-26 kwietniaTo z oczywistych powodów mój ulubiony festiwal, który w tym roku obchodzi już dziesiąte urodziny. Tegoroczna edycja odbędzie się w Kinotece, a sprzedaż biletów już ruszyła. Tym razem szczególną uwagę poświęcono filmom etiopskim. 


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy
termin: 8-10 maja


Niewielki, ale interesujący festiwal w Kinie Muranów. Prezentuje filmu z całego świata, które łączy jedynie tematyka żydowskiej tożsamości. 

Docs Against Gravity Film Festival (wcześniej Planete+ Doc Film Festival)
termin: 8-17 maja 


Znany i lubiany festiwal filmów dokumentalnych pod nową nazwą. Jak informują organizatorzy, po dziecięciu latach zdecydowano się zakończyć współpracę z kanałem Planete+, ponieważ ten zmienia swój charakter na rozrywkowy. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
termin: 13-19 maja


To już szósta edycja przeglądu organizowanego przez Kino Muranów i Instytut Francuski w Polsce. Tegoroczna będzie poświęcona adaptacjom literackim i ekranizacjom komiksów. 
Filmowa Stolica Lata 
termin: czerwiec-sierpień


Filmy wcale nie najnowsze, ale za to całkiem za darmo i pod chmurką. Projekcje odbywają się w największych parkach Warszawy, a także nad Wisłą, w Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Historii Żydów Polskich czy ogrodach BUW. Warszawski Festiwal Filmowy
termin: październik


Największy i najstarszy z warszawskich festiwali. Dziesiątki filmów z całego świata w kilku kinach, każdy znajdzie coś dla siebie. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
termin: listopad


Podobno największy na świecie festiwal filmów rosyjskich i drugi pod względem frekwencji ze wszystkich polskich festiwali filmowych. A przynajmniej tak twierdzą organizatorzy. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
termin: listopad


Drugi z moich ulubionych festiwali i niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć filmy z różnych części Azji. Przekrój jest naprawdę duży (Chiny, Japonia, Wietnam, Tajlandia, Malezja, Tajwan, Singapur), a filmy zwykle dzieli się na kilka bloków tematycznych. W zeszłorocznej edycji były to: Nowe Kino Azji, Queer Azja, Na Dzikim Wschodzie oraz Kino Grozy. 

Warszawski Przegląd Filmów Górskich
termin: grudzień


Ja tam góry wolę na żywo, ale wiem, że niektórych to kręci. Przegląd zwykle gości Kino Wisła, a projekcjom towarzyszą spotkania ze znanymi alpinistami. 


Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS
termin: grudzień


Znów filmy dokumentalne i to skupione wokół jednego tematu - praw człowieka. Nazwa ma nawiązywać do idei patrzenia władzy na ręce. 

2 komentarze:

  1. O rany, ale wy macie w tej Warszawie imprez... W moim mieście 250 tys.+ nie wiem czy dwa festiwale filmowe by się w ogóle znalazły :)

    OdpowiedzUsuń